sposoby na zgagę

Różne sposoby na zgagę. Dlaczego ocet jabłkowy to zły pomysł?

Lifestyle Porady

Zanim zaczniesz stosować poniższe rady, pamiętaj, że popularna metoda picia rozcieńczonego octu jabłkowego jest najgorszym z możliwych sposobów na zgagę. Dowiedz się zatem, co zrobić gdy pieczenie w przełyku nie daje Ci spokoju i co picie octu ma wspólnego z weganizmem!

Zmień dietę – dlaczego lekkostrawna dieta nie ma nic wspólnego z warzywami?
Wiele osób uważa, że mięso i produkty odzwierzęce sprzyjają dolegliwościom związanym ze zgagą. Zmieniają więc dietę na roślinną i zastanawiają się dlaczego mimo rezygnacji z mięsa nie poprawia się stan ich żołądka, a przełyk pali żywym ogniem. Zamiast rezygnować z mięsa i jaj wprowadź do planu żywieniowego:
-delikatne mięsa indycze, lekko posolone i duszone w sosie własnym
-chude wędliny
Unikaj ostro przyprawionego mięsa w marynacie, mięsa grillowanego, smażonych mięs w grubej panierce na tłuszczach roślinnych. Jeśli chodzi o sery i nabiał, w tym mleko, możesz spróbować od czasu do czasu zjeść do podstawowego posiłku:
-pół jajka ugotowanego na twardo
-jogurt naturalny, nie więcej jak pół filiżanki
-zsiadłe mleko
-serek homogenizowany ( może być zjadany z bułką pszenną )
Dieta oparta w głównej mierze na warzywach, uszkadza układ pokarmowy nadmiarem błonnika. Prowadzi to do nieszczelności jelit oraz wzdęć i biegunek. Warzywa, które możesz spożywać, gdy odczuwasz pieczenie w przełyku to:
-ziemniaki
-gotowane buraczki
-sałata
-ogórek, niekiedy osoby z refluksem i powracającą zgagą odczuwają po zjedzeniu ogórków dyskomfort
-gotowana marchweka
Unikaj jedzenia owoców, a jeśli po nie sięgasz, wybierz banany, które nie mają kwaśnego smaku, charakterystycznego dla innych owoców.
Czy posiłki w mniejszych porcjach są naprawdę skuteczne na zgagę? To zależy od składników tego posiłku. Jeśli jemy dużo i tłusto, to wówczas z całą pewnością zgaga nas nie ominie, szczególnie, gdy mamy do niej skłonności. Podobnie rzecz wygląda, gdy zajadamy się warzywami – duża miska sałatki z surowych warzyw podrażnia żołądek, który na strawienie tych produktów musi wytworzyć większą ilość soku żołądkowego, niezbędnego do trawienia, niż wtedy, gdy nasz posiłek składa się z duszonego indyka, ziemniaków i buraczków na ciepło bez przypraw. Suty obiad, jak najbardziej jest wskazany. Natomiast ciągłe podjadanie powoduje nieustającą produkcję soków żołądkowych, tym samym żołądek nie ma czasu na ,, odpoczynek “ – musi cały czas trawić, co z kolei prowadzi bezpośrednio do zarzucania treści pokarmowej do przełyku.

Dlaczego ocet jabłkowy jest tak polecany przez wegan?
Spożywanie dużych ilości warzyw i owoców obecnych w diecie wegetariańskiej, prowadzi do zwiększonej podaży cukrów. Ocet obniża poziom glukozy we krwi – bez niego niemożliwym byłoby utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy. Jeśli zrezygnujesz z diety opartej głównie na owocach i warzywach, poczujesz, że problem zgagi nie jest już tak dokuczliwy. Ponadto, długotrwałe picie rozcieńczonego octu powoduje:
-osteoporozę
-nadżerki w obrębie i tak już podrażnienia żołądka i jelit
-upośledza gospodarkę wapniowo-potasową – patrz: osteoporoza
-niszczy naturalną florę bakteryjną żołądka – jest bakteriobójczy, rozprawia się nie tylko z bakteriami chorobotwórczymi, ale i tymi, które chronią jelita i przewód pokarmowy
-osoby stosujące długotrwale ocet, nie są w stanie z niego zrezygnować i nie umieją zlikwidować dyskomfortu w inny sposób
Ocet jabłkowy, nawet ten mocno rozcieńczony ma mocno kwaśny smak, który podrażnia żołądek. A wszystkie sposoby na zgagę obejmują przecież zobojętnianie treści żołądkowej, aby właśnie ta kwaśna treść nie cofała się do przełyku!

Domowe sposoby na zgagę – wszystkie sprawdzone metody
-nie jedz przed snem
-do snu ułóż głowę wysoko
-odpocznij po posiłku w pozycji siedzącej
-komponuj posiłki, tak, aby składały się one maksymalnie z dwóch lub trzech produktów
-nie zapomnij o piciu wody
-zrezygnuj z cukru
-jeśli lubisz kawę, nie dodawaj do niej mleka
-płucz gardło rumiankiem, możesz także pić bardzo słabe napary z tego zioła
-zrezygnuj z przetworzonej żywności i przekąsek oraz gumy do żucia, pestek i orzechów
-zamień mocno miętową pastę, na taką bez smaku mięty
-palenie i picie alkoholu są niewskazane
-zamień sport wysiłkowy na pływanie i spacery, staraj się często przebywać na świeżym powietrzu

Jeżeli sposoby na zgagę tu wymienione nie działają, wówczas powinieneś iść do gastrologa. Specjalista po wnikliwym badaniu, wdroży plan leczenia. Możesz również skorzystać z porad certyfikowanego dietetyka. Uważaj natomiast na internetowych sprzedawców, którzy podając się za dietetyków, dzielą się wiedzą nie popartą żadnymi konkretnymi dowodami – ci ludzie mogą Ci zaszkodzić najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *