coronavirus, covid, medicine

Jak sobie psychicznie radzić z lockdownem w czasie pandemii.

Lifestyle Porady

Pandemia koronawirusa stała się znakiem naszych czasów. Światowy lockdown trwa już ponad rok. To sytuacja zupełnie nowa. I o ile na początku mogło to niektórych nawet ciekawić, o tyle długotrwała izolacja jest już bardzo uciążliwa.
Każdy z nas radzi sobie z tym zjawiskiem na swój sposób. Jedni izolację znoszą całkiem dobrze. Wreszcie mają czas dla siebie, dla najbliższych. Pracują zdalnie, dzięki czemu nie muszą dojeżdżać do pracy stojąc w korkach i marnując czas. I to jest optymalna sytuacja: widzieć plusy i czerpać z życia ile się da. Niestety nie każdy ma możliwość, by cieszyć się z kwarantanny. Na jednych i drugich przedłużający się lockdown nie wpływa korzystnie. Zwłaszcza na higienę psychiczną. Dlatego bardzo ważny jest spokój ducha. Najlepsze i najprostsze wyjście to trochę odciąć się od napływających non stop informacji o koronawirusie. Nie możemy odciąć się całkowicie, bo jednak rzeczywistość wokół nas dotyczy i musimy wiedzieć, co się dzieje (przymajmniej z grubsza), ale wystarczy raz dziennie sprawdzić bieżące informacje. Resztę dnia zostawmy na przyjemności. I właśnie tu dochodzimy do sedna sprawy: hobby, zainteresowania, pasje. Zastanówmy się, co najbardziej lubimy robić, co daje nam satysfakcję. I na tym trzeba się skupić. Każdą wolną chwilę poświęcać na przyjemności. Jeśli to czytanie książek, wyśmienicie! Jeśli słuchanie muzyki – lub jej tworzenie, granie na instrumentach – wspaniale!


A jeśli dotychczas nie znaleźliśmy swoich pasji, teraz jest na to idealny czas! Może radość przyniesie nam układanie puzzli? Może projektowanie ubrań? Planszówki? Jest ich ogromny wybór, każdy znajdzie coś dla siebie. A może teraz wreszcie mamy czas na naukę języków obcych? Może interesujący kurs internetowy i zdobycie nowych kwalifikacji?
Kiedy kina są zamknięte, możemy ulubione filmy i nowości obejrzeć wygodnie na kanapie dzięki serwisom filmowym, które wyszły nam na przeciw. Sposobów na spędzanie czasu w domowym zaciszu jest wiele, trzeba się zastanowić, co nam najbardziej pasuje, co przynosi radość i uspokojenie.


Komfort psychiczny jest bardzo ważny. Nie bagatelizujmy go i zadbajmy, by nasze wnętrze, nasz umysł był wypoczęty. Nakarmmy go przyjemnościami i niech żadna izolacja nie będzie nam straszna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *